عطش یا تشنگی مفرط

اين بيمارى بيشتر در افرادى به وجود مى آيد كه مبتلا به بيمارى قند مىباشند غير از بيمارى قند بيمارى ديگرى به نام ديابت بى مزه (مرضقند بدون قند) كه در اينجا قند در ادرارنيست اما بيمار داراى عطش فراواناست و گوئى عاشق آب است ، در خون ريزيها و تصادفات و هنگامى كهمقدارى زياد خون از بدن دفع شده باشد بيمار مبتلا به عطش زياد مى گردد،خوردن غذاهاى شور و چربميل به خوردن آب را زياد مى نمايند.درمان
:

سكنجبين با آب گرم نوشند و حب صبر با ايارج فيقرا بكار برند تا بدن از خلطغالب پاكسازى شود. جوشانده باديان به صورت گرم و داغمؤثر است ، يا باديان را كوبيده با آب گرم كفلمه نمايند، از خوردن غذاىغليظ و چرب و ميوه جات بپرهيزند، در بيماريهاى تب دار كه بيمار مبتلابه عطش ‍ است مى توان از لعاب اسپرزه بتدريج استفاده نمود و عطش بيمار راساكت كرد.

ماءالشعير لعاب اسپرزه ، لعاب به دانه ، آب خيار، شيره خرفه ، مرباى آلو،شربت آب غوره همگى مسكن عطش مى باشند، غذاهاى سرد و دوغ نيز درتسكين عطش مؤثرتر است . ناگفته نماند كه خوردن آب يخ باعث عطش ‍ مى شود وآب گرم يا نيم گرم در تسكين عطش بهتر است ، در مزاجهاى گرمو خشك كه مرتبا دهان ، حلق و مرى مى خشكد درمان آن با شربت ليمو، سكنجبين، شيره خرفه ، آب تمرهندى ، آب انار، آب مرباى آلو مؤثر استمبتلايان به عطش شربت بنفشه را با لعاب به دانه و آب انار شيرين مخلوطكرده بتدريج بجاى آب بنوشند، آب برگ خرفه ، آبغوره بى نمك ،و ماءالشعير را با هم آميخته يا به تنهائى مصرف كنند: تمرهندى ، آلوچهخشكه با غذاى روزانه تواءم سازند، اگر معده مبتلا به املاح صفراوىگرديده باشد بدى طعم دهان و تلخى آن و حالت خفقان و تهوع از علائم بيمارىاست .

نسخه ضد عطش

تخم كاهو 10 گرم

كاسنى 10 گرم

خرفه 10 گرم

مغز تخم كدو 20 گرم

تخم بارهنگ 10 گرم

همه را نرم سائيده روزى سه قاشق مرباخورى با عرق بيدمشگ يا لعاب اسپرزه و يا شربت بنفشه يا شربت عودميل نمايند.

دستور
بايستى بيمار استفراغ كند، شربت ليمو، شربت نارنج ، شيره خرفه خورند از غذاهاى خنك استفاده نمايند

عطش به علت گرمازدگى يا آفتاب زدگى

اگر عطش به علت حرارت آفتاب يا آفتاب زدگى يا به علت آتش و يا واقع شدن در وزش باد گرم يا روزه داريهاى طويل باشد. دست و پاى بيمار را بايستى در آب سرد گذارند و در آفتاب زدگى بايد بيمار را در وان يخ قرار دهند و دست و پاى بيمار را با آب سرد ماساژ داده تا حرارت به وجود آمده فروكش نمايد سر بيمار را بايستى با گلاب بشويند و قدرى تمرهندى در دهان او گذارند تا به تدريج آب آنرا فرو برد.

 

در عطشهاى مفرط، بيماران مى توانند بدن خود را با آب برگ گل خطمى بشويند، مغز تخم خيار و مغز خربزه و ترنجبين را شيره كش كرده با لعاب به دانه يا لعاب اسپرزه ميل نمايند.

 

جوشانده ريشه شيرين بيان به تنهائى براى تسكين عطش به كار مى رود. يا خاكشير را در آب يخ و شكر حل كرده بدهند.

 

در تمامی مراحل درمان برای تعادل مزاج بهتر است داروهای ترکیبی ( منضج ) و داروهای مکمل گیاهی مؤثر و آزمایش شده جهت درمان قطعی تمام بیماریهای معرفی شده ما را دریافت کنید.

 عزیزان می توانید از( طب سنتي، گیاهان دارویی، داروهای گیاهی، گیاه درمانی، طب گیاهی، طب مکمل، زيبايي پوست، حجامت، زالو درماني، درمان بيماري، نسخه های گیاهی، درد مفاصل، دیسک کمر، سردرد، میگرون، سرگیجه، اضطراب ) بهرمند شوید